Жовківська районна рада
  Новини     Рішення     Контакти  
Розділи сайту
Головна Головна
Авторизація Авторизація
Новини Новини
Рішення сесій Рішення сесій
Депутатський корпус Жовківської районної ради Депутатський корпус Жовківської районної ради
Склад президії Жовківської районної ради Склад президії Жовківської районної ради
Апарат районної ради Апарат районної ради
Склад Керівництва Жовківської районної ради Склад Керівництва Жовківської районної ради
Графік прийому громадян Графік прийому громадян
Опитування Програма соціально-економічного та культурного розвитку 2008
Постійні комісії Жовківської районної ради Постійні комісії Жовківської районної ради
Про район Про район
Календар Календар
Опитування Опитування
Корисні посилання Корисні посилання
Контакти Контакти
Травень
пн вт ср чт пт сб нд
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Про район

I. Походження назви.


Свою назву Жовківський район бере від назви міста Жовква, яка є його адміністративним центром, а воно в свою чергу – від прізвища його засновника Станіслава Жолкевського (1547-1620 р.р.), коронного гетьмана і канцлера Речі Посполитої. Прізвище Жолкевський швидше за все походить від річки Жовківка, що протікає на Холмщині, звідки й родом ця відома сім’я.
Місто Жовква було засноване у 1594-1604 роках на території давньоруського селища Винники. Як місто, воно стало існувати з 1603 року. Саме в цей рік йому було надане Магдебурзьке право.
Історія формування Жовківського району бере свій початок із часу утворення у 1880 році Жовківського повіту в межах Австро-Угорської імперії. В цей період він охоплював 74 громади і 54 фільварки із загальним числом населення 71864 чоловік.
Сьогодні Жовківський район за величиною площі і чисельністю населення є одним із найбільших районів у Львівській області.

II. З історії та культури Жовківщини.

Жовківська земля породила багатьох видатних політичних і громадських діячів, талановитих поетів, письменників, вчених, композиторів, художників, про яких знають не тільки в Україні, але й у світі.
У с. Туринка в 1594 році народився лідер національно-визвольної війни українського народу 1648-1657 р.р. і організатор Української козацької держави Богдан Хмельницький. Свої дитячі та юнацькі роки в цьому селі провів священик із світовим іменем Атанасій (Григорій) Великий.
Із села Потелич вийшли видатні вчені брати Зизанії, якими було видано перший український словник „Лексик”.
Із села Зашкова походить організатор УВО та ОУН Євген Коновалець, яким була висунута ідея здобуття української незалежності власними силами.
У районному центрі жили і працювали митрополит Досифей, основоположник молдавської мови, відомий художник XVIII століття Василь Петранович, геніальний живописець Йов Кондзелевич, автор багатьох праць з історії України, історик Іван Крип’якевич.
Знаним в Україні є науковий доробок уродженця с.Волиця академіка Михайла Возняка.
У різний час на Жовківщині побували такі відомі історичні особи як Феофан Прокопович, Іван Мазепа, Петро І, Іван Франко, Степан Бандера.
Сьогодні у сфері науки працюють 15 кандидатів і докторів науки, а сферу культури збагачують 10 поетів і письменників Жовківщини.
На території Жовківського району знаходиться багата історико-культурна спадщина, численні пам’ятки архітектури і містобудування, в тому числі світового та європейського значення. У державний реєстр пам’яток внесено 196 пам’яток архітектури, з них – 86 пам’яток національного значення, 135 пам’яток історії та монументального мистецтва, 152 об’єкти археології. За кількістю пам’яток Жовківщина посідає 2-е місце в області після м. Львова.
Найбільшу кількість історико-культурних пам’яток збережено у містах Жовква та Рава-Руська, селищі – Куликів, селах – Потелич, Крехів.

III. Географічне розміщення району.


Жовківський район має вигідне географічне положення. Він знаходиться у північно-західній частині України і на заході безпосередньо межує із Республікою Польща.
На його території розміщена Рава-Руська митниця, яка є воротами у Західну Європу.
Через Жовківщину пролягають міжнародні автодорога та залізниця Львів-Рава-Руська-Варшава, а також траса загальнодержавного значення – Жовква-Червоноград-Ковель.
Зазначені фактори є об’єктивно сприятливими для розвитку виробництва і бізнесу.

IV. Територіально-адміністративний поділ.


Територія Жовківського району складає 1294 м2, що становить 5,9% площі Львівської області.
Адміністративно район поділяється на 45 місцевих рад. Із них: 3 міські ради (Жовківська, Рава-Руська, Дублянська), 2 селищні (Магерівська, Куликівська) та 40 сільський рад.
В районі налічується 165 населених пунктів, в тому числі: 3 міста, 2 селища і 160 сіл та хуторів. Найчисельнішими населеними пунктами є м. Жовква – 13,4 тис. чол., м. Рава-Руська – 8,5 тис. чол., м.Дубляни – 8,3 тис. чол.

V. Населення.


Загальна чисельність населення Жовківщини складає 108,3 тис. чоловік. Переважають сільські мешканці – 72,2 тис. осіб, що становить 66,7%, міське населення налічує 36,1 тис. осіб, або 33,3%.
За етнічним складом домінують українці – 96,4%. Проживають також росіяни (2,2%), поляки (0,3%), білоруси (0,1%) та представники інших національностей (1%).
Щодо чисельності окремих вікових груп, то в районі налічується понад 25 тис. осіб дитячого віку, понад 23 тисяч осіб пенсійного. Кількість громадян працездатного віку становить в межах 60 тисяч.

VI. Природні умови і ресурси.


Клімат району помірно-континентальний, характеризується високою вологістю, м’якими зимами та теплим літом. На території району випадає 650-710 мм опадів.
Наявна велика кількість маленьких річок, які відносяться до басейну ріки Західний Буг. Є також багато ставків, в яких вирощують рибу і які водночас служать місцем масового відпочинку населення.
Переважна частина території району - рівнина. Ліси займають близько 25% його площі. Основні лісові масиви формуються із сосни і дуба.
Флора району налічує 988 видів вищих рослин.
Жовківщина багата на корисні копалини. На її території є поклади кам’яного та бурого вугілля, торфу, глини, піску, вапняків, мергелів, сірки, а також джерела мінеральних вод.

VII. Загальна характеристика економіки району.


Господарський комплекс району спеціалізується в основному на виробництві хлібобулочних та кондитерських виробів, меблів, взуття, поліграфічної продукції, запчастин для автомобілів, обладнання для доріг, лісозаготівлі та переробці деревини, виробництві сільськогосподарської продукції.
У районі налічується 25 промислових підприємств, з яких 9 харчопереробних, 5 деревообробних, 5 металообробних, 2 поліграфічних, 9 будівельних фірм, 7 транспортних організацій, 412 торгівельних об’єктів, 5 фінансових установ, 72 заклади громадського харчування.
Агропромисловий комплекс району представляють 140 сільськогосподарських підприємств, в тому числі 107 фермерських господарств, 20 ТзОВ, 9 приватних агрофірм, а також понад 22,3 тисяч селянських господарств. Питома вага району у Львівській області за обсягом валової продукції сільського господарства складає 7,8%.
В останні роки активно розвивається сфера бізнесу. В районі здійснюють діяльність 449 малих підприємств та 2279 приватних підприємців. І їх кількість постійно зростає.
За роки незалежності в економіку району вкладено понад $12 млн. іноземних інвестицій. На цей час в районі функціонує біля 50 спільних підприємств.
Для стимулювання інвестиційної діяльності в районі розроблено програму „Назустріч інвесторам”, підготовлено 11 інвестиційних пропозицій, які містять інформацію про вільні виробничі площі, приміщення та землі несільськогосподарського призначення. Цю інформацію розміщено на веб-сторінці „Інвестиційний портал Львівської області” ( http://www.invest.lviv.ua/ ).

VIII. Освіта і наука.


На території Жовківщини функціонує 77 загальноосвітніх шкіл, 32 дошкільні установи, 3 позашкільних навчально-виховних заклади, оздоровчий табір „Росинка”, Рава-Руський професійно-технічний ліцей та Львівський державний аграрний університет.
Станом на березень 2006 року у загальноосвітніх школах навчалося 15718 учнів. Навчальний процес забезпечують 1479 педагогів, з яких понад 79% мають вищу освіту. Серед освітян 31 вчитель-методист, 109 старших вчителів, 42-нагороджені Знаком „Відмінник освіти України”.
У системі освіти функціонує дитячо-юнацька спортивна школа, в якій займається понад 900 учнів.
У таборі „Росинка” протягом літа оздоровляється до тисячі школярів Жовківського і інших районів.
При загальноосвітніх школах діє шість музеїв історико-краєзнавчого напрямку.
У центрі старовинного міста Рава-Руська розташовані корпуси професійного ліцею. Його навчально-виробничу базу складають 12 майстерень, 2 лабораторії, 21 навчальний кабінет, їдальня, актовий та спортивний зали, гуртожиток на 260 учнів.
Ліцей готує спеціалістів різних будівельних професій, а також кухарів, кондитeрів, соціальних працівників, продавців, трактористів й машиністів широкого профілю.
За 40 років свого існування ліцей дав професійну підготовку понад 9 тисячам своїх вихованців.
Науковим центром Жовківщини є Львівський державний аграрний університет. Сьогодні в ЛДАУ на 6 факультетах навчається понад 8 тисяч студентів за 15 спеціальностями та 27 спеціалізаціями. В університеті працює 41 доктор наук та 231 кандидат наук.
Університетом реалізуються нові концепції гуманітарної та фундаментальної підготовки, укладено договори про науково-технічне співробітництво з вищими навчальними закладами Польщі, Чехії, Німеччини, Англії, США та Австрії.


Image


IX. Охорона здоров’я.


Охорону здоров’я району забезпечують Жовківська центральна лікарня (ЦРЛ) на 360 ліжок, Рава-Руська районна лікарня на 175 ліжок, Дублянська міська лікарня на 50 ліжок, Магерівська міська лікарня на 25 ліжок, поліклініка смт Куликів, 3 лікарські амбулаторії сімейної медицини, 4 лікарські амбулаторії, 59 фельдшерсько-акушерських пунктів та районна СЕС.
У закладах охорони здоров’я працюють 268 лікарів, із них 50 лікарів з вищою категорією, 62- з першою, 33 – з другою категоріями.


Image


X. Культура.


У районі функціонують 70 Народних домів, 74 бібліотеки, 3 дитячі школи мистецтв, в яких навчається 850 учнів, 8 музеїв.
При Народних домах діють 10 колективів художньої самодіяльності, що носять почесне звання „Народний”, зокрема, це чоловіча хорова капела „Діброва”, вокальний жіночий ансамбль „Журавка” (м. Жовква) хорові капели м. Дублян та НД смт Куликів, вокальні жіночі ансамблі при Народних Домах сіл Боянець та Бишків, народний театр та оркестр народних інструментів Народного Дому м.Рава-Руська, фольклорно-етнографічний колектив с.Рата.
Художні колективи Жовківщини беруть активну участь у міжнародних фестивалях, зокрема, у Словаччині та Республіці Польща і є лауреатами міжнародних конкурсів.

XI. Природа.


Жовківщина славиться не тільки своїми історичними пам’ятками й людьми, але й чудовою природою і є прекрасним місцем для відпочинку.
Серед пагорбів Жовківського Розточчя можна спостерігати різноманітні мальовничі краєвиди – це вершина Гарай поруч Жовкви, Побійна поблизу с.Крехова, Вовковиця біля м.Рава-Руська. Околиці сіл Фійни та Мокротина за своєю природою і красою не поступаються Карпатам. Тут багато річок та ставків.
Завітавши на Жовківщину, ви одержите незабутні враження на ціле життя.


Підготував заступник голови Жовківської районної ради Євген Маїк.


 

Контакти

Україна, 80300
Львівська обл.,
м. Жовква,
вул. Львівська 40
8 (03252) 61-566
[email protected]
 

Вхід на сайт

Логін:
Пароль:

 

Електронна розсилка


Якщо бажаєте отримувати інформацію про оновлення на сайті - цей сервіс саме для Вас!

 

Опитування

Яка інформація Вас зараз найбільше цікавить?

Останні новини
Рішення сесій
Події району
Діяльність ради


Результати
Інші опитування

Усього голосів: 35
Коментарі: 1
 Web site engine code is Copyright © 2006 by SLAED CMS. All rights reserved.